Темы рефератов:
 
Бесплатные рефераты
 

 

 

 

 

 

     
 
Для вылікаў ПДВ неабходная сувязь з аб'ектамі падаткаабкладання, у тым ліку і мінулых перыядаў
     

 

Аляксандр Мядзведзев, Член навукова-экспертнага савета палаты падатковых кансультантав, к.э.н. p> Згодна з п. 2 арт. 171 НК РФ вылічэнням падлягаюць сумы ПДВ у адносінах да таварав (работ, паслуг), а таксама маёмасных правов, якія набываюцца для ажыццявлення аперацый, якiя прызнаюцца аб'ектамі падаткаабкладання в адпаведнасці з арт. 146 НК РФ. p> Пры аналізе дадзенай умовы взнікаюць практычныя пытанні:

Залежыць Ці падатковы вылік уваходнага ПДВ толькі толькі ад меркаванага выкарыстання набытых рэсурсав у абкладаюцца ПДВ аперацыях у будучыні, ці ад фактычнага выкарыстання гэтых рэсурсав у абкладаюцца ПДВ аперацыях? p> Залежыць Ці падатковы вылік ПДВ толькі ад будучых аб'ектав падаткаабкладання, або таксама і ад мінулых?

Па факце або па прызначэнню? p> Падатковыя органы лічаць, што для абгрунтавання падатковага выліку неабходна фактычнае выкарыстанне набытых рэсурсав у якая абкладаецца ПДВ дзейнасці - у адваротным выпадку пакрыцця з бюджэту ПДВ падлягае аднавленню. p> Разам з тым у арт. 170 НК РФ втрымліваюцца вычарпальныя выпадкі, пры наступленні якіх раней кампенсацыі ПДВ падлягае аднавленню на разлікі з бюджэтам - на дадзенае акалічнасць неаднаразова паказвалі суды розных узровняв (гл., у прыватнасці, пастанову Прэзідыума ВАС РФ ад 22 чэрвеня 2010 года N 2196/10). p> Пры гэтым арт. 170 НК РФ не рэгламентуе выпадкі, калі набытыя рэсурсы наогул не выкарыстовваюцца ні в якой дзейнасці:

ні у якая абкладаецца ПДВ;

ні у не абкладаюцца ПДВ.

Нягледзячы на тое, што афіцыйныя органы і патрабуюць аднавляць ПДВ па крадзяжах і нястача таварав па прычыне фактычнага невыкарыстання дадзеных таварав у абкладаюцца ПДВ аперацыях (гл. лісты Мінфіна Расіі ад 14 жнівня 2007 г N 03-07-15/120, ад 15 мая 2008 г. N 03-07-11/194, ад 20 Ліпеня 2009 года N 3/3 - 06/1/480, а таксама лісты ФНС ад 20 кастрычнiка 2007 г. N ШТ-6-03/899 @, ад 4 снежні 2007 г. N ШТ-6-03/932 @ і інш), арбітражныя суды займаюць іншую пазіцыю, лічачы, што падобнае аднавленне не прадугледжана п. 3 арт. 170 НК РФ - гл, у прыватнасці, рашэнне ВАС РФ ад 23 Кастрычнік 2006 N 10652/06, а таксама вызначэння ВАС РФ ад 14 Жнівня 2007 г. N 9120/07, ад 24 снежні 2008 N ВАС-16397/08, ад 10 красавіка 2009 г. N 3361/09). p> Такім чынам, кіравнік 21 НК РФ не встанавлівае прамой залежнасці паміж вылікамі ПДВ па набытых рэсурсав і фактычным іх выкарыстаннем у якая абкладаецца ПДВ дзейнасці в тым жа падатковым перыядзе (гл., у прыватнасці, пастановы Прэзідыума ВАС РФ ад 24 лютага 2004 г. N 10865/03, ад 14 снежні 2004 г. N 4149/04, ад 15 мая 2007 г. N 485/07). p> Падатковыя вылікі па будучых аб'ектах

Калі у сілу асаблівасцяв дзейнасці арганізацыі шэраг выдаткав прымаецца да вліку па Дэбет рахунку 97 "Выдаткі будучых перыядав", то гэта таксама дае права на падатковыя вылікі уваходнага ПДВ, паколькі вылікі звязаны з будучымі аб'ектамі падаткаабкладання. p> Да падобнай высновы ...

     
 
     
Белорусские рефераты
 
Рефераты
 
Бесплатные рефераты
 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
  Все права защищены. Перепечатка учебных материалов только с письменного разрешения администрации сайта.